Kiedy i jak podróżować do Ekwadoru i na wyspy Galapagos?

Dzięki swojemu położeniu na równiku, Ekwador i wyspy Galapagos są doskonałym celem podróży przez cały rok. Temperatury wahają się nieznacznie w ciągu roku, i występują tu jedynie dwie rożne pory: sucha i deszczowa.

Na kontynencie pora deszczowa odpowiada zimowej porze półkuli północnej – od października do maja, podczas gdy pora sucha występuje w miesiącach od czerwca do września. Różnice między sezonami są na ogół łagodne, jednak niezależnie od pory, podczas której wybieramy się do Ekwadoru, ważne jest, aby przygotować się zarówno na deszcz, jak i na słońce, a także na sporadycznie chłodne noce (szczególnie, jeśli planujemy udać się do paramo). Wahania na Galapagos są bardziej znaczące: podczas wilgotnych miesięcy od czerwca do grudnia, prądy morskie ochładzają wodę oraz przynoszą chłodne powietrze wraz z opadami deszczu i mgłą. Natomiast w trakcie suchych miesięcy od stycznia do maja, klimat na wyspach staje się cieplejszy i bardziej suchy. Zmiany pór mają wpływ na działania i nawyki migracyjne dzikiego życia na wyspach. Dlatego jeśli wybieramy się na Galapagos w celu obserwacji konkretnych gatunków zwierząt, najlepiej wcześniej dowiedzieć się w jakiej porze wybrać się do Ekwadoru, by móc w pełni cieszyć się wyjazdem.

Szczyt sezonu w Ekwadorze przypada na okres od połowy czerwca do połowy września oraz od początku listopada do końca kwietnia. W tym czasie bilety  na rejsy są wyprzedawane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Znacznie trudniej jest znaleźć oferty „last minute” w tych datach, w przeciwieństwie do niskiego sezonu. Na kontynencie, liczba turystów osiąga swoje apogeum w miesiącach letnich, natomiast jesienią i zimą przyjeżdża dużo grup studentów, między innymi w ramach programów wymiany studenckiej. Nie jest konieczna rezerwacja miejsc ze znacznym wyprzedzeniem na wycieczki kontynentalne, jednakże jeśli podróżujemy w szczycie sezonu oraz macie sztywno ustalone terminy podróży, najlepiej w miarę możliwości, dokonać rezerwacji półtora, dwa miesiące wcześniej.

Dojazd do Ekwadoru i na wyspy Galapagos jest stosunkowo łatwy, jednak należy pamiętać, że wszystkie loty na wyspy odbywają się z Quito lub Guayaquil, liniami lotniczymi Aerogal, LAN lub Tame. Nie ma bezpośrednich międzynarodowych lotów na Galapagos. Międzynarodowe linie lotnicze, które obsługiwane są przez lotnika w Quito i Guayaquil, to: Delta, American Airlines, Continental, LAN, Iberia, KLM, Avianca, Taca oraz Copa.

Z Europy, najwięcej lotów do Ekwadoru realizowanych jest z Madrytu, Barcelony, Amsterdamu i Frankfurtu. Połączenia obsługiwane są przez KLM, Iberia, American Airlines, Delta. W zależności od miejsca, z którego startujemy oraz liczby przesiadek, loty trwają od 13 do 18 godzin.

Są również różne sposoby na dostanie się do Ekwadoru z krajów Ameryki Łacińskiej. Najdogodniejsze połączenia są z Santiago, Bogoty, Limy i Panamy. Dodatkowo, z jedną przesiadką oferowane są loty z San Jose, Buenos Aires, Caracas, Sao Paulo. Połączenia obsługiwane są przez linie lotnicze Taca, Avianca, LAN, Copa, a także ekwadorskie linie Aerogal oraz Tame, które oferują loty z Bogoty oraz Hawany.

Rezerwację biletów do Ekwadoru należy wykonać ze znacznym wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli podróżujemy podczas szczytu sezonu – latem lub w okolicach świąt, kiedy to sami Ekwadorczycy dużo podróżują, by odwiedzić swoje rodziny oraz przyjaciół. Natomiast jeśli chcemy udać się w rejs na Galapagos, najlepszym rozwiązaniem jest zwrócić się o rezerwację do biura podróży. Bilety zostaną zablokowane dla Was w ramach pakietu wycieczek.

Kilka wskazówek podczas lotniczych wycieczek do Ekwadoru:
– upewnij się, że masz ze sobą paszport ważny na kolejne sześć miesięcy od czasu podróży, zrób jego kopię i przechowuj w dwóch różnych miejscach w bagażu
– stawiaj się na miejscu wyjazdu lub lotnisku wcześniej, ponieważ zdecydowanie lepiej poczekać trochę dłużej niż spóźnić się na lot
– sprawdź pogodę oraz warunki lotu w Ekwadorze w dniu Twojego wyjazdu
– pamiętaj o spakowaniu podstawowych rzeczy w bagażu podręcznym, które będą Ci niezbędne do przenocowania w przypadku zagubienia bagażu

 

Informacje o ekwadorwyprawy

Stworzyliśmy tę stronę aby pokazać Państwu uroki Ekwadoru, piękno natury oraz kulturę jego mieszkańców. Zapraszamy w podróż w głąb tego pełnego magii kraju.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s