20 najciekawszych miejsc, których nie można pominąć będąc w Ekwadorze i na Galapagos

Ekwador jest krajem pełnym naturalnego piękna, wspaniałych miejsc wartych odwiedzenia oraz cudownych widoków. Poniżej przedstawiamy listę 20 miejsc podzielonych według regionów, których nie można ominąć wybierając się na wyprawę do Ekwadoru.

Wyspy Galapagos

1. Rejs po Galapagos – rejsy po wyspach Galapagos trwają 4, 5 lub 8 dni. Każdy z nich jest zdecydowanie wart swojej ceny oraz czasu poświęconego na wycieczkę. Rejsy można zarezerwować on-line, lub będąc w Quito, a także na miejscu, na wyspach Galapagos. Jedyną możliwością dostania się na Galapagos jest lot samolotem z Guayaquil lub z Quito.

2. Stacja Badawcza im. Charlesa Darwina – zlokalizowana na wyspie Santa Cruz w mieście Puerto Ayora. Stacja oferuje wycieczki z przewodnikiem oraz możliwość zobaczenia wielu różnych gatunków zamieszkujących wyspy Galapagos.

Wybrzeże Pacyfiku

3. Las mglisty w Mindo – w spokojnym miasteczku usytuowanym w lesie mglistym można zobaczyć cudowne orchidee, motyle oraz ptactwo. Ponadto do tutejszych atrakcji należy możliwość uprawiania różnych sportów ekstremalnych, ale także pieszych wędrówek. Chcąc dostać się do Mindo, wystarczy złapać autobus z Quito firmy Flor del Valle, który odjeżdża ze stacji Ofelia w północnej części miasta.

4. Canoa – urocze nadmorskie miasteczko oferujące długie plaże z białym piaskiem, stwarzające idealną relaksacyjną atmosferę. Aby dojechać do tego miejsca, należy złapać autobus z Quito firmy Reina del Camino do San Vicente (7-8 godzin jazdy); z Guayaquil – każdy autobus jadący do Bahía de Caraquez (5-6 godzin jazdy). Następnie promem dostaniemy się do San Vicente i dalej autobusem lub taxi do Canoa.

5. Park Narodowy Machalilla – przynależą do niego rozległe plaże oraz wyspy Isla de la Plata (miejsce to zamieszkuje znaczący odsetek wszystkich gatunków z wysp Galapagos) oraz Isla Salango. Do atrakcji dostępnych w parku należy oglądanie wielorybów, jazda konna, spływ kajakami i wiele innych. Do parku można się dostać autobusem jadącym wzdłuż wybrzeża, w kierunku północnym z Puerto Lopez lub w kierunku południowym z Puerto Cayo.

6. Malecón 2000 i las Peñas – jest to miejsce bardzo popularne wśród turystów, stosunkowo niedawno odnowione, znajdujące się w Guayaquil. Nadmorski bulwar jest wspaniałym miejscem, bardzo charakterystycznym dla tego miasta, oferującym wiele nowoczesnych atrakcji graniczących z bardziej tradycyjnym sąsiedztwem. Będąc w Guayaquil, łatwo tutaj dostać się z każdego miejsca w mieście, wystarczy podać nazwę taksówkarzowi, a ten na pewno będzie znał drogę.

Andy

7. Targ rzemiosła w Otavalo – pełen życia i kolorów targ jest doskonałym miejscem, gdzie można zetknąć się z rdzennymi mieszkańcami Ekwadoru oraz gdzie można zakupić wiele pamiątek. Najlepiej na targ udać się w sobotę lub w środę. Z Quito dojedziemy do Otavalo autobusem ze stacji Carcelén, udając się na północ w stronę Ibarra.

8. Mitad del Mundo (Środek Świata) – park ten oferuje różne przedstawienia i widowiska w weekendy wokół monumentu postawionego w miejscu domniemanej linii równika. Z Quito ze stacji Ofelia na północy miasta udajemy się autobusem do Mitad del Mundo. Można też złapać autobus na alei Occidental (czas dojazdu 30-60 minut).

9. Historyczne Miasto Quito – oferuje mnóstwo muzeów, kościołów oraz placów do zwiedzania. Stare Miasto daje poczucie, jak wyglądałoby życie w Quito w okresie kolonialnym. Do Starego Miasta dojedziemy trolejbusem do przystanku Plaza Grande, bądź łapiąc taksówkę do tego samego miejsca.

10. Park Narodowy Cotopaxi – tutaj znajdziemy najwyższy aktywny wulkan w Ekwadorze. Park oferuje wyśmienite warunki do wspinaczki, wędrówek, biwakowania oraz spektakularne widoki wokół. Z Quito dojedziemy tu pociągiem w soboty oraz niedziele ze stacji Eloy Alfaro w centralno-południowej części miasta lub autobusem ze stacji Quitumbe w kierunku Latacunga (wystarczy poprosić kierowcę, aby zatrzymał się przy wejściu do parku).

11. Laguna Quilotoa – jezioro w kraterze Quilotoa jest ważną atrakcją Ekwadoru. Wokół rozciągają się widoki zapierające dech w piersiach oraz spokojne wioski rolnicze. Z Quito dojedziemy do Quilotoa autobusem ze stacji Quitimbe do Latacunga (1,5 godziny jazdy), następnie musimy przesiąść się w autobus jadący do Chugchilan. Wynajęcie pojazdu z Chugchilan do krateru to koszt $25.

12. Baños – ważną atrakcją tego relaksującego miasta są gorące źródła, a także możliwość uprawiania sportów ekstremalnych, takich jak spływ rzeką, zjazd po linie, skoki na bungee. Z Quito dojedziemy tu autobusem ze stacji Quitumbe (4 godziny jazdy).

13. Pociąg Nariz del Diablo – kursuje z Riobamba do Alausi w środy, piątki i niedziele, ukazując spektakularne widoki podczas jazdy pociągiem mrożącej krew w żyłach. Z Quito dostaniemy się tam autobusem ze stacji Quitumbe odjeżdżającym do Riobamba.

14. Ruiny Ingapirca – najważniejsze ruiny Inków w Ekwadorze. Dzięki nim będziemy mogli poznać historię Inków za czasów panowania w Ekwadorze. Z Cuenca autobusy odjeżdżają ze stacji 2 razy dziennie o godzinie 9.00 i 13.00.

15. Cuenca – w mieście tym natkniemy się na piękne kolonialne kościoły, a także szeroki wachlarz muzeów. Z Quito dojedziemy do Cuenca autobusem ze stacji Quitumbe udając się na południe. Z Guayaquil autobusy jeżdżą z dworca z częstotliwością 4-5 godzin. Zarówno z Quito, jak i z Guayaquil, można do Cuenca dolecieć samolotem  (lot trwa 30 minut).

16. Skamieniały Las Puyango – choć ten park narodowy leży poza typowymi szlakami turystycznymi, jest on największym obszarem występowania skamieniałego drewna na świecie, którego wiek szacuje się na 80 milionów lat.  Z miasta Loja, gdzie dostaniemy się samolotem, musimy złapać autobus do Puyango (podróż trwa ok. 4 godziny).

17. Vilcabamba – znane jako „dolina wiecznej młodości” ze względu na pozornie młodzieńczą populację ludzi starszych, która bez większych problemów dożywa ponad 100 lat. To urocze miasteczko wraz z otaczającym terenem ma do zaoferowania różne atrakcje, jak jazda konna, piesze wędrówki, i pełen spokoju odpoczynek. Z miasta Loja dostaniemy się tutaj autobusem (czas dojazdu: 1 godzina).

Lasy Deszczowe Amazonii

18. Rezerwat Cuyabeno – jeden z największych na świecie obszarów bioróżnorodnych. Daje on możliwość zbadania prawdziwie głębokiej dżungli oraz obserwowania rzadkich gatunków. Z Quito lot samolotem do Lago Agrio trwa 30 minut, a jazda autobusem 7 godzin. Stąd już bezpośrednio udajemy się do rezerwatu.

19. Papallacta – spotkamy tu zdecydowanie najlepsze gorące źródła w Ekwadorze. W mieście znajduje się SPA oraz park wodny, z którego można bez przeszkód korzystać i cieszyć się naturalnie podgrzewaną wodą. Z Quito autobus do Papallata odjeżdża ze stacji Quitumbe w kierunku Tena/Baeza. Również autobusem możemy dojechać z miasta Cumbaya.

20. Puyo – małe miasteczko na skraju dżungli, idealne dla osób, które nie mogą bądź nie chcą zapuszczać się w głąb lasu. W mieście znajduje się rezerwat botaniczny orchidei. Oferuje ono również rzeki ze świetnymi warunkami do pływania. Autobusy odjeżdżają z Quito (czas podróży – 5 godzin) oraz z Baños (czas podróży – 1 godzina) w kierunku miasta Tena.

Bon voyage!

Informacje o ekwadorwyprawy

Stworzyliśmy tę stronę aby pokazać Państwu uroki Ekwadoru, piękno natury oraz kulturę jego mieszkańców. Zapraszamy w podróż w głąb tego pełnego magii kraju.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s